Hafriyat

Hafriyat

Hafriyat, yapı ve inşaat alanında en önemli ve vazgeçilmez unsurlardan biridir. Evlerde veya diğer binalarda, bazı alanlar odaları ve benzeri bölümleri ayırmak için tuğlalarla inşa edilir. Tuğlaların dokunmasıyla oluşturulan ve iç kısımları birbirinden ayırmak için yapılan bu yapıya "duvar" denir. İç ve dış duvarların yapımında akustik ve ısı yalıtımı sağlayan tuğla ve harç malzemeleri ile mimari yapıların parçalarının ayrılması da kullanılmaktadır. Ancak istisnai olarak özellikle iç duvar yapımında tuğla yerine sıva kullanılmaktadır.

Evlerde, işyerlerinde veya ofislerde bazen plan değişiklikleri veya benzeri durumlarda duvarların yıkılması gibi gereksinimler olabilmektedir. Dekoratif amaçlı olarak duvara bir akvaryum monte etmek, pencereleri açmak, havalandırmayı açmak, balkon bölümlerini oda ile birleştirmek veya iki odayı birleştirmek için duvarların sökülmesi gerekir. Bu tür durumlar için yapılan tedaviye Hafriyat denir. Kazı son derece yorucu ve zaman alan bir süreçtir. Bu nedenle duvarı kıracak kişinin öncelikle vicdanlı ve kazı işinde usta olması gerekmektedir. Kazı işleminin uygun ekipmanla, uygun yöntem ve araçlarla yapılması, hem uygun duvar arızası hem de yapısal hasar için bir ortam hazırlayacaktır.

Hafriyat, karotçu


Hafriyat Nasıl Yapılır?

Kazmak yetenekli bir iştir. Kazı süreci genellikle bir tokmakla başlar. Tek elle idare edilemeyen tokmak ağır bir alet olduğu için iki elinizle tutup duvara vurarak duvarı kırabilirsiniz. Bu işlem sırasında duvarın kırılması gereken parçası ne olursa olsun, o kısma bir tokmakla vurulur. Topuzun ağırlığı ile duvara o ağırlıkla vurulur ve duvar yukarıdan başlayıp aşağı iner ve duvar kırılır. Hamur çok ağır bir alet olduğu için sıkı tutulması gereken bir araçtır, aksi takdirde büyük iş kazalarına yol açabilir.

karot, karotçu
KUZEY KAROT

Amacımız para kazanmak değil!

Bu ilke, yıllar içinde bu işi yapmaktan öğrendiğimiz en önemli şeylerden biridir. Müşterilerimizin kalbini kazanmak, bizim için para kazanmaktan daha değerlidir. Her işi bizimki gibi yapıyoruz ve yapıyoruz. Para kesinlikle bizim için ikincildir.
  • Müşteri memnuniyetine değer veriyoruz.
  • Biz işimizde uzmanız ve ekibimiz çok yetenekli.
  • Hedefimiz ülkemize daha yenilikçi bir işgücü kazandırmaktır.
  • Bu işi yapmayı ve teknolojiyi iyi kullanmayı seviyoruz.
  •        Sizinle birlikte gelişiyor ve büyüyoruz ve bizi büyüleyen de bu.